Rozmowy z wnuczkami

Dialogi z wnuczętami . Moje fotografie . Teksty i obrazy znanych twórców . Teksty edukacyjne . Kształtowanie poprawnych nawyków właściwego zachowania się a także własciwego odbioru podstawowych dóbr kultury .

Wpis

czwartek, 08 lipca 2010

CO CZYTAŁA MAMA , WUJEK , BABCIA ?

Jest też taka strona w tym właśnie blogu .

"Fizia Pończoszanka "Astrid Lindgren czyli odpowiednik filmowej "

Astrid Lindgren - "Dzieci z Bullerbyn" - ta książeczka jest dalej w kanonie lektur szkolnych .

A babcia Kazia :  Benedykt Hertz "Ze wspomnień Samowara ". Cytuję fragment , na który zwróciłyśmy uwagę :

..."Dam wam oto jeden przykład z mojego własnego doświadczenia . Bo kiedy byłem w waszym wieku , to znaczy miałem lat trzynaście , czternaście - niczego się tak nie obawiałem jak zarzutu tchórzostwa . Wolałbym , żeby mnie przezywano głupcem , kłamczuchem , byle tylko nie tchórzem . Więc nawet wtedy , kiedy się bałem - udawałem zucha".. .

"O CZYM SZUMIĄ WIERZBY"

Te urocze historyjki o wybrykach małych przyjaciół : Kreta , Szczura Wodnego , Borsuka i napuszonego ale kochanego Ropucha angielski pisarz Kenneth Grahame pisał włściwie jako "dobranocki " swojemu synowi Alastairowi . Zbiór historyjek pt. "O czym szumią wierzby " został wydany po raz pierwszy w 1908 r. Rok póżniej urodził się mój tatuś , czyli Wasz pradziadek  .

KOMIKSY PAPCIA CHMIELA

"Tytusa ,Romka i A'Tomka" Papcia Chmiela- Henryka Chmielewskiego pasjami czytaliśmy z moim starszym synem  w "Świecie Młodych " kolejne odcinki komiksów Papcia Chmiela , zaśmiewaliśmy się do łez z przygód bohaterów i z utęsknieniem czekaliśmy na następny odcinek. Marcin cytował z pamięci szczególnie ulubione fragmenty. Ja też np."Ale najadłem się strachu! A ja piachu!" Albo te o "kopalni zegarków"! I inne nie mniej śmieszne .

Fantastyczne opowiadania o postaciach znanych z historii Polski w dodatku pisane łatwo wpadającym w ucho i w pamięć wierszem .ANNA ŚWIERSZCZYŃSKA " OPOWIEŚCI DAWNEJ TREŚCI".

A prawdziwym hitem mojego (czyli babci Kazi ) dzieciństwa była pięknie ilustrowana prawdopodobnie przez Szancera książeczka MARII KONOPNICKIEJ "NA JAGODY ".

Szczegóły wpisu

Tagi:
Kategoria:
Autor(ka):
2009sara46
Czas publikacji:
czwartek, 08 lipca 2010 21:51

Polecane wpisy

Trackback

Komentarze

Dodaj komentarz

  • jasna0 napisał(a) komentarz datowany na 2010/07/09 11:00:05:

    rzeczywiście dawniej książki dla dzieci miały piękną oprawę i treś.
    Też wspominam książkę "Na jagody" z sentymentem Pozdrawiam

Dodaj komentarz