Rozmowy z wnuczkami

Dialogi z wnuczętami . Moje fotografie . Teksty i obrazy znanych twórców . Teksty edukacyjne . Kształtowanie poprawnych nawyków właściwego zachowania się a także własciwego odbioru podstawowych dóbr kultury .

Wpis

środa, 11 grudnia 2013

Tradycja i symbole Świąt Bożego Narodzenia .

............................

Święta Bożego Narodzenia to czas składania życzeń ,rodzinny czas , radosny i miły . To te chwile gdy dorośniemy , pamiętamy najlepiej .

Życzliwość dziadka i babci , ich spokój i miłość ,

zapracowanych , uśmiechniętych rodziców ,

ciepły blask choinki ,

wigiliną wieczerzę z dzieleniem się opłatkiem i życzeniami ,

pasterkę

- to najmilsze wspomnienia .

To wzór świąt Bożego Narodzenia dla nas , kiedy urządzać je będziemy już we własnym domu . Bo dzieci szybko stają się dorosłymi a młodzi rodzice - dziadkami .

Jak obyczaj każe stary

wedle ojców naszych wiary

pragnę złożyc wam życzenia

w dzień Bożego Narodzenia :

DUŻO ZDROWIA , SZCZĘŚLIWYCH , MIŁYCH CHWIL SPĘDZONYCH W GRONIE NAJBLIŻSZYCH I W WOLNE DNI PRZYJEMNYCH ZABAW NA ŚNIEGU .

Punktem kulminacyjnym obchodów Swiąt Bożego Narodzenia w  polskiej tradycji jest Wigilia a jednym z symboli - choinka . Ozdabianie jej światełkami symbolizuje Chrystusa -"światłość świata". A pod choinką - szopka .

Zgodnie z staropolskim obyczajem po zachodzie słońca , gdy błyśnie pierwsza gwiazdka spożywa się postną wieczerzę złożoną z kilkunastu tradycyjnych potraw . Spożywa się ją na śnieżnobiałym obrusie , pod który włożone ma być sianko na pamiątkę ubóstwa groty betlejemskiej i Marii , która na sianie w żłobie ułożyła nowonarodzonego Chrystusa .

Uczta ma charakter religijny i bardzo uroczysty . Świadczy o tym stary zwyczaj czytania fragmentu Ewangelii św. Łukasza o narodzeniu Chrystusa i wspólna modlitwa rodziny . Najważniejszym momentem wieczerzy wigilijnej jest łamanie się opłatkiem zaraz po modlitwie .

Jest w moim kraju zwyczaj , że w dzień wigilijny

Przy wzejściu pierwszej gwiazdy wieczornej na niebie

Ludzie gniazda wspólnego łamią chleb biblijny

Najtkliwsze przekazując uczucia w tym chlebie .../Cyprian Kamil Norwid /.

Dzielenie sie opłatkiem oznacza wzajemne poświęcenie się jednych dla drugich i uczy , że nawet ostatni kawałek chleba należy podzielić z bliźnimi , zbliża oddalonych , łączy umarłych z żywymi , jedna skłóconych . Wolne miejsce przy stole przeznaczone jest dla przygodnego gościa ...

"Ktokolwiek zajdzie w dom polski w święty , wigilijny wieczór zajmie to miejsce i będzie przyjęty jak brat ".../ Zofia Kossak/.

Ceremoniom wieczerzy wigilijnej przewodniczy ojciec rodziny . On też prowadzi modlitwę ./ Fragment Ewangelii wybierać i czytać może najstarsza wnuczka lub wnuk /.

Szczegóły wpisu

Tagi:
Kategoria:
Autor(ka):
2009sara46
Czas publikacji:
środa, 11 grudnia 2013 15:01

Polecane wpisy

Trackback

Komentarze

Dodaj komentarz

  • 2009sara46 napisał(a) komentarz datowany na 2013/12/21 10:44:15:

    Chyba mogę lubic to , co sama napisałam .

Dodaj komentarz