Rozmowy z wnuczkami

Dialogi z wnuczętami . Moje fotografie . Teksty i obrazy znanych twórców . Teksty edukacyjne . Kształtowanie poprawnych nawyków właściwego zachowania się a także własciwego odbioru podstawowych dóbr kultury .

Wpis

poniedziałek, 19 lutego 2018

ZABYTKOWY KOŚCIÓŁEK POTOCKICH POD WEZWANIEM MATKI BOŻEJ SZKAPLERZNEJ W KAMESZNICY Z 1851 r.

 

_ Park założony został w latach : 1830 - 1833 przez ówczasnych właścicieli Kamesznicy : Marcela i Teresę Potockich .

- W roku 1851 na obrzeżach parku został wzniesiony niewielki kościółek z kamienia i z cegły , pokryty gontem . Miejsce  wybrała hrabina Teresa Potocka . A wiążą się z nim dwie legendy .

- Opowiedz je krótko - poprosiła Marcelinka.

- Pierwsza , romantyczna lepiej oddaje charakter wybranego u szczytu wzniesienia miejsca , gdzie wiosną zakwitał  krzak dzikiej róży. Tam często spacerowała hrabina podziwiając piękno okolicy i dworu , który stąd malowniczo wyglądał za drzewami parku . W chwilach zmartwień i kłopotów modliła się gorąco , nie na darmo słynęła z dobroci serca i pobożności. O zmierzchu wracając z wiosennego spaceru modliła się żarliwie do Matki Boskiej oddając Jej w opiekę swoje życie. Prosiła o zdrowie męża, który coraz słabiej widział, co irytowało go bardzo. W krzaku dzikiej róży ujrzała zarys kształtów Najświętszej Panienki jaśniejący dziwnym światłem na tle ciemnej ściany drzew.

Już wiedziała co zrobi . Wzniesie tu kościółek . I tak się wkrótce stało .

- A druga historyjka? 

- Druga legenda to życiowa proza : hrabia Marceli w chwili ogarniajacej go złości byłby postrzelił swoją małżonkę Teresę . W miejscu , w którym się to zdarzyło , stanęła kaplica pod wezwaniem św. Teresy.

- Dwukrotny remont nadał kościółkowi obecny wygląd . Poważniejszy był drugi remont -  w latach pięćdziesiątych (ubiegłego wieku).  Na uprzednio wzniesionym tarasie, na którym, za drzwiami modlono się pod gołym niebem, dobudowano  część kaplicy.

- Tak. Wiemy. Pozostał stary ołtarz z dwoma obrazami - dodała moja córka a matka dziewczynek też żywo zaiteresowana opowieścią.

- Po remoncie powiększającym kościółek Matki Bożej Szkaplerznej Kamesznica oddzieliła się od parafii Milówka . Pierwszym proboszczem w Kamesznicy został ks.Stanisław Wicenciak (lub Wincenciak )- dodała babcia.

Szczegóły wpisu

Tagi:
Kategoria:
Autor(ka):
2009sara46
Czas publikacji:
poniedziałek, 19 lutego 2018 14:06

Polecane wpisy

Trackback