Dialogi z wnuczętami . Moje fotografie . Teksty i obrazy znanych twórców . Teksty edukacyjne . Kształtowanie poprawnych nawyków właściwego zachowania się a także własciwego odbioru podstawowych dóbr kultury .
niedziela, 29 stycznia 2012
piątek, 27 stycznia 2012
poniedziałek, 16 stycznia 2012

"Dziewczyna z książką " Danuta Muszyńska - Zamorska .

- Nie wolno jeśc sniegu ! Zachorujesz . Śnieg jest zimny i - brudny .

-Lody też jem czasem zimą . Pozwalają mi .

- Jest brudny !

- Jest śnieżnobiały . Marcelinka była zachwycona swoim określeniem , aż podskoczyła i pobiegła z saneczkami na górkę lekceważąc zdanie babci .

Na drugi dzień na spacerze Marcelinka dalej je śnieg .

- Babcia wyjęła z torebki wcześniej przygotowaną szklaneczkę .

- Popatrz : czysta szklanka ?

- Tak !

- A śnieg ?

- Tak - stwierdziła dziewczynka otrzepując z buzi resztki śniegu .

Po przyjściu do pokoju babcia postawiła szklankę na kaloryfer . Śnieg stopniał .

- Popatrzmy jaka jest woda ze śniegu ?

- Babciu , jest brudne ! Fe !  Przecież...

- Będziesz jadła śnieg ?

-Nie

-Zobaczymy ! 

 

sobota, 07 stycznia 2012
piątek, 06 stycznia 2012

 

Święta Bożego Narodzenia to czas składania życzeń , rodzinny czas , radosny i miły . To te chwile gdy dorośniemy , pamiętamy najlepiej . Życzliwość dziadka i babci , ich spokój i miłość , zapracowanych , uśmiechniętych rodziców , ciepły blask choinki , wigiliną wieczerzę z dzieleniem się opłatkiem i życzeniami , pasterkę - to najmilsze wspomnienia . To wzór świąt Bożego Narodzenia dla nas , kiedy urządzać je będziemy już we własnym domu . Bo dzieci szybko stają się dorosłymi a młodzi rodzice - dziadkami .
Punktem kulminacyjnym obchodów Swiąt Bożego Narodzenia w polskiej tradycji jest Wigilia a jednym z symboli - choinka . Ozdabianie jej światełkami symbolizuje Chrystusa -"światłość świata". A pod choinką - szopka .

Zgodnie z staropolskim obyczajem po zachodzie słońca , gdy błyśnie pierwsza gwiazdka spożywa się postną wieczerzę złożoną z kilkunastu tradycyjnych potraw . Spożywa się ją na śnieżnobiałym obrusie , pod który włożone ma być sianko na pamiątkę ubóstwa groty betlejemskiej i Marii , która na sianie w żłobie ułożyła nowonarodzonego Chrystusa .

Uczta ma charakter religijny i bardzo uroczysty . Świadczy o tym stary zwyczaj czytania fragmentu Ewangelii św. Łukasza o narodzeniu Chrystusa i wspólna modlitwa rodziny . Najważniejszym momentem wieczerzy wigilijnej jest łamanie się opłatkiem zaraz po modlitwie . Dzielenie sie opłatkiem oznacza wzajemne poświęcenie się jednych dla drugich i uczy , że nawet ostatni kawałek chleba należy podzielić z bliźnimi , zbliża oddalonych , łączy umarłych z żywymi , jedna skłóconych . Wolne miejsce przy stole przeznaczone jest dla przygodnego gościa ...

"Ktokolwiek zajdzie w dom polski w święty , wigilijny wieczór zajmie to miejsce i będzie przyjęty jak brat ".../ Zofia Kossak/.

Ceremoniom wieczerzy wigilijnej przewodniczy ojciec rodziny . On też prowadzi modlitwę ./ Fragment Ewangelii wybierać i czytać może najstarsza wnuczka lub wnuk /. 

A po wieczerzy śpiewamy kolędy .

 

 

czwartek, 05 stycznia 2012
wtorek, 03 stycznia 2012

Pomimo chłodu ciągnącego od rzeki okolice boiska sportowego i ścieżki nad Sołą to ulubione miejsca spacerów babci Kazi i jej wnucząt . Były już biegi , fotografowanie komórkami , ciekawe rozmowy . Był żal pięcioletniej Marcelinki , że w Ciścu plac zabaw jest ogrodzony i zamknięty .

- Dlaczego ? - zastanawiała się dziewczynka i nie mogła znaleźc odpowiedzi .

- Dlaczego babciu ?

- Nie wiem . Może to huśtawki tylko na lato ?

Powracały znad Soły inną drogą , którą przezornie wybrała babcia aby drugi raz nie kupowac w sklepie  słodyczy . Córki tego babci zabroniły . Ale i tak niesforna babcia omija ten zakaz od czasu do czasu .

Pies biegający w przydomowym ogródku przyjaźnie podbiegł do siatki . Nagle rozszczekał się ze złości .

- Dlaczego ten pies tak szczeka ? - zdziwiła się babcia .

Marcelinka z poczuciem winy odrzekła babci :

Powiedziałam mu : - śmierdzi ci z pyska !

Zakładki:
DIALOGI K@ZI Z WNUCZKAMI :
1. O AUTORZE .
BABCI OPOWIASTKI
BAJKI
DLA RODZICÓW , BABĆ I DZIADKÓW
FRAGMENTY PROZY
GALERIA K@ZI
GDZIEŚ W POLSCE
GORĄCO POLECAM:
MOJE FILMIKI
OBRAZY I RZEŹBY
TEKSTY EDUKACYJNE
WIERSZE
Wykorzystywanie tekstów i zdjęć dostępnych na blogu możliwe jest tylko za pisemną zgodą autora (Dz.U. z 1994 r. Nr 24, poz. 83)
Ż INNE MOJE BLOGI DLA DZIECI :