Rozmowy z wnuczkami

Dialogi z wnuczętami . Moje fotografie . Teksty i obrazy znanych twórców . Teksty edukacyjne . Kształtowanie poprawnych nawyków właściwego zachowania się a także własciwego odbioru podstawowych dóbr kultury .

Wpisy

 • środa, 11 grudnia 2013
  • Tradycja i symbole Świąt Bożego Narodzenia .

   ............................

   Święta Bożego Narodzenia to czas składania życzeń ,rodzinny czas , radosny i miły . To te chwile gdy dorośniemy , pamiętamy najlepiej .

   Życzliwość dziadka i babci , ich spokój i miłość ,

   zapracowanych , uśmiechniętych rodziców ,

   ciepły blask choinki ,

   wigiliną wieczerzę z dzieleniem się opłatkiem i życzeniami ,

   pasterkę

   - to najmilsze wspomnienia .

   To wzór świąt Bożego Narodzenia dla nas , kiedy urządzać je będziemy już we własnym domu . Bo dzieci szybko stają się dorosłymi a młodzi rodzice - dziadkami .

   Jak obyczaj każe stary

   wedle ojców naszych wiary

   pragnę złożyc wam życzenia

   w dzień Bożego Narodzenia :

   DUŻO ZDROWIA , SZCZĘŚLIWYCH , MIŁYCH CHWIL SPĘDZONYCH W GRONIE NAJBLIŻSZYCH I W WOLNE DNI PRZYJEMNYCH ZABAW NA ŚNIEGU .

   Punktem kulminacyjnym obchodów Swiąt Bożego Narodzenia w  polskiej tradycji jest Wigilia a jednym z symboli - choinka . Ozdabianie jej światełkami symbolizuje Chrystusa -"światłość świata". A pod choinką - szopka .

   Zgodnie z staropolskim obyczajem po zachodzie słońca , gdy błyśnie pierwsza gwiazdka spożywa się postną wieczerzę złożoną z kilkunastu tradycyjnych potraw . Spożywa się ją na śnieżnobiałym obrusie , pod który włożone ma być sianko na pamiątkę ubóstwa groty betlejemskiej i Marii , która na sianie w żłobie ułożyła nowonarodzonego Chrystusa .

   Uczta ma charakter religijny i bardzo uroczysty . Świadczy o tym stary zwyczaj czytania fragmentu Ewangelii św. Łukasza o narodzeniu Chrystusa i wspólna modlitwa rodziny . Najważniejszym momentem wieczerzy wigilijnej jest łamanie się opłatkiem zaraz po modlitwie .

   Jest w moim kraju zwyczaj , że w dzień wigilijny

   Przy wzejściu pierwszej gwiazdy wieczornej na niebie

   Ludzie gniazda wspólnego łamią chleb biblijny

   Najtkliwsze przekazując uczucia w tym chlebie .../Cyprian Kamil Norwid /.

   Dzielenie sie opłatkiem oznacza wzajemne poświęcenie się jednych dla drugich i uczy , że nawet ostatni kawałek chleba należy podzielić z bliźnimi , zbliża oddalonych , łączy umarłych z żywymi , jedna skłóconych . Wolne miejsce przy stole przeznaczone jest dla przygodnego gościa ...

   "Ktokolwiek zajdzie w dom polski w święty , wigilijny wieczór zajmie to miejsce i będzie przyjęty jak brat ".../ Zofia Kossak/.

   Ceremoniom wieczerzy wigilijnej przewodniczy ojciec rodziny . On też prowadzi modlitwę ./ Fragment Ewangelii wybierać i czytać może najstarsza wnuczka lub wnuk /.

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (1) Pokaż komentarze do wpisu „Tradycja i symbole Świąt Bożego Narodzenia .”
   Tagi:
   Kategoria:
   Autor(ka):
   2009sara46
   Czas publikacji:
   środa, 11 grudnia 2013 15:01

Wyszukiwarka

Zakładki

Kanał informacyjny