Dialogi z wnuczętami . Moje fotografie . Teksty i obrazy znanych twórców . Teksty edukacyjne . Kształtowanie poprawnych nawyków właściwego zachowania się a także własciwego odbioru podstawowych dóbr kultury .

TEKSTY EDUKACYJNE

środa, 24 lutego 2016

 

Piramida hopsa hopsa - tak z wypiekami na twarzy opowiadała mi moja wnuczka Wiktoria kiedy miała 4 lub 5 lat o cudach świata starożytnego . Pewnie opowiadał jej tatuś zafascynowany zawsze wszystkim, co ciekawe . Może wspólnie oglądali taki oto filmik, za który dziękuję pięknie autorowi .

OBEJRZYJ , BO WARTO !

A tu moja wnuczka Wiktoria  i Scubidoo w Egipcie pod piramidami :

niedziela, 07 lutego 2016

ORYGINAŁ- "rzecz oryginalna , autentyczna , nie będąca kopią, przeróbką, naśladownictwem, itp.; pierwowzór. Oryginał dzieła sztuki" . (Słownik języka polskiego PWN t. II).

SZTALUGA -"stojak z ruchomymi uchwytami, służącymi malarzowi do umieszczania malowanego obrazu na odpowiedniej wysokości. Malarz pracuje przy sztalugach. Rozstawić sztalugi".(tamże t. III).

DŁUTO - narzędzie stalowe w kształcie sztabki zakończonej z jednej strony ostrzem a z drugiej uchwytem trzymanym bezpośrednio ręką, używane do ręcznego przecinania, wykonywania wszelkiego rodzaju zagłębień i otworów ( w drewnie, kamieniu itp.) do wygładzania powierzchni lub do rzeźbienia. Dłuto ciesielskie, kamieniarskie, rzeźbiarskie, stolarskie, ślusarskie. Dłuto cienkie, płaskie, kątowe, klinowe, półksiężycowe. Dłuto maszynowe, narzędzie dłutarki wycinające w drewnie wgłębienia i otwory. Coś jest czyjegoś dłuta, O posągu, pomniku, rzeźbie : być wykonanym przez danego artystę rzeźbiarza: być czyjejś roboty".(Słownik języka polskiego PWN t. I).

 obraz : oryginał  (tylko jeden egzemplarz malowany ręką autora) ,

           kopia (malowana przez innego malarza tak, by obraz wyglądał jak oryginał )

           reprodukcja obrazu - dowolna ilość obrazów drukowanych na podstawie oryginału

autoportret : portret własny (  namalowany przez autora patrzącego w lustro )

sobota, 06 lutego 2016

Tu przywożeni byli przez hitlerowskich Niemców Żydzi , Rosjanie , Polacy z całej Europy . W POLSCE BYŁY OBOZY NIEMIECKIE .

niedziela, 06 grudnia 2015

Można tak :

"PANIE BOŻE MOJE SŁONKO - POBŁOGOSŁAW TO JEDZONKO . PANIE BOŻE MOJE ŻYCIE POBŁOGOSŁAW I TO PICIE "

A można po swojemu .

Słyszałam już kilkakrotnie jak dorośli wyśmiewają modlenie się z dziećmi przed i po jedzeniu praktykowane w niektórych domach . Czy oni dobrze wychowują swoje dzieci ?

Na temat zachowania przy stole dawno temu wypowiadał się w polskiej literaturze niejaki Słota . Nie polecam go do czytania , bo nie trzeba . Ale to przeczytać warto: Zachowanie się przy stole .

Krótko postaram się ująć to w punktach :

1. Sami dajemy dziecku dobry przykład : wspólne posiłki spożywamy poprawnie , bez pośpiechu , na siedząco , na talerzyku , posługując się sztućcami i serwetką  .

2.Dzieci pomagają w przygotowaniach , nakrywaniu stołu a potem w sprzątaniu .

3. Niewielkie porcje - urozmaicajmy , podajmy kolorowe i stosujmy dokładki ( jeśli ktoś chce) . 

4. Mama traktuje wszystkich życzliwie , tata daje przykład jak docenić  trud mamy i za niego jej podziękować . 

sobota, 05 grudnia 2015

 

Jest w moim kraju zwyczaj , że w dzień wigilijny

Przy wzejściu pierwszej gwiazdy wieczornej na niebie

Ludzie gniazda wspólnego łamią chleb biblijny

Najtkliwsze przekazując uczucia w tym chlebie .../Cyprian Kamil Norwid /.

"Ktokolwiek zajdzie w dom polski w święty , wigilijny wieczór zajmie wolne miejsce , będzie przyjęty jak brat ".../ Zofia Kossak/.

 Jan Twardowski "Pomódlmy się w Noc Betlejemską"

Pomódlmy się w Noc Betlejemską,
w Noc Szczęśliwego Rozwiązania,
by wszystko się nam rozplatało,
węzły, konflikty, powikłania.

Oby się wszystkie trudne sprawy
porozkręcały jak supełki,
własne ambicje i urazy
zaczęły śmieszyć jak kukiełki.

Oby w nas paskudne jędze
pozamieniały się w owieczki,
a w oczach mądre łzy stanęły
jak na choince barwnej świeczki.

Niech anioł podrze każdy dramat
aż do rozdziału ostatniego,
i niech nastraszy każdy smutek,
tak jak goryla niemądrego.

Aby się wszystko uprościło -
było zwyczajne - proste sobie -
by szpak pstrokaty, zagrypiony,
fikał koziołki nam na grobie.

Aby wątpiący się rozpłakał
na cud czekając w swej kolejce,
a Matka Boska - cichych, ufnych -
na zawsze wzięła w swoje ręce.
 

sobota, 19 września 2015

Gietrzwałd http://sanctus.pl/index.php?grupa=31&podgrupa=54

 

Oto słowa Św. Jana Pawła II o jedynym miejscu w Polsce uznanym przez Kościół, gdzie przemówiła Matka Boża. Orędzie swoje wygłosiła w Gietrzwałdzie - pięknej miejscowości między Ostródą a Olsztynem.

Drogi Księże Arcybiskupie,

 

Niebawem minie 125 lat od pierwszego objawienia Matki Bożej w Gietrzwałdzie. Z tej okazji pragnę przesłać Księdzu Arcybiskupowi, Duchowieństwu i wszystkim Wiernym Archidiecezji Warmińskiej moje pozdrowienie i wyrazy jedności. W duchu pielgrzymuję do tego Sanktuarium, aby tak jak przed dwudziestu pięciu laty stanąć pośród czcicieli Maryi i dziękować Jej za obecność i matczyną opiekę. Razem z Wami pragnę na nowo wsłuchiwać się w Jej słowa: «Nie smućcie się, bo Ja zawsze będę przy was».

 

Sto dwadzieścia pięć lat temu to pocieszenie miało szczególny sens. Wypowiedziane w polskiej mowie, stało się wpierw umocnieniem w walce o zachowanie polskości pośród ludu, który w myśl Kulturkampf był systematycznie poddawany germanizacji. Wypowiedziane z matczyną miłością, stało się źródłem otuchy i nadziei dla wszystkich, którzy doznawali smutku z powodu różnorakich doświadczeń osobistych, rodzinnych i narodowych. Wypowiedziane w końcu wraz z przypomnieniem niezwykłej mocy modlitwy różańcowej i z wezwaniem do duchowej odnowy, stało się źródłem ożywienia religijnego nie tylko na Warmii, ale w całej Polsce.

 

Wydaje się, że dziś, choć nastały nowe czasy, o ileż bardziej szczęśliwe dla Polski i Polaków, słowa Maryi nie utraciły swej wymowy. W dobie otwarcia na świat, które tak wiele znaczy dla ludzkiej wolności, nadal są one wezwaniem do troski o zachowanie polskiego ducha w myśleniu i działaniu, polskiej kultury i polskiej tożsamości narodowej, budowanej przez wieki na fundamencie umiłowania Boga i Ojczyzny. W obliczu przemian społecznych i gospodarczych, które choć mają na celu budowanie pomyślności Kraju, wielokrotnie przynoszą doświadczenie ubóstwa, osamotnienia, cierpienia i smutku, słowa Maryi nie przestają podnosić na duchu: «Nie smućcie się...» Nie przestają również przyzywać do wiary. Tylko ten bowiem, kto zawierzy Maryi i Jej Synowi, kto powierzy siebie i swoje sprawy Jej matczynej miłości, kto codziennie będzie uciekał się pod Jej obronę, dozna pocieszenia.

 

Proszę Boga, aby jubileuszowe święto było dla wszystkich czcicieli Matki Bożej Gietrzwałdzkiej czasem tej duchowej odnowy, umocnienia w wierze, nadziei i miłości, aby wszelki smutek ustąpił miejsca ufnemu oddaniu codzienności w Jej matczyne ręce. Wstawiennictwu Maryi polecam Księdza Arcybiskupa, Duchowieństwo i Wiernych Archidiecezji Warmińskiej i z serca wszystkim błogosławię.

 

Watykan, 24 czerwca 2002 roku

 

 

sobota, 25 października 2014

Taką oto prezentację wykonała moja wnuczka Maja do szkoły :

wtorek, 03 czerwca 2014
środa, 11 grudnia 2013

............................

Święta Bożego Narodzenia to czas składania życzeń ,rodzinny czas , radosny i miły . To te chwile gdy dorośniemy , pamiętamy najlepiej .

Życzliwość dziadka i babci , ich spokój i miłość ,

zapracowanych , uśmiechniętych rodziców ,

ciepły blask choinki ,

wigiliną wieczerzę z dzieleniem się opłatkiem i życzeniami ,

pasterkę

- to najmilsze wspomnienia .

To wzór świąt Bożego Narodzenia dla nas , kiedy urządzać je będziemy już we własnym domu . Bo dzieci szybko stają się dorosłymi a młodzi rodzice - dziadkami .

Jak obyczaj każe stary

wedle ojców naszych wiary

pragnę złożyc wam życzenia

w dzień Bożego Narodzenia :

DUŻO ZDROWIA , SZCZĘŚLIWYCH , MIŁYCH CHWIL SPĘDZONYCH W GRONIE NAJBLIŻSZYCH I W WOLNE DNI PRZYJEMNYCH ZABAW NA ŚNIEGU .

Punktem kulminacyjnym obchodów Swiąt Bożego Narodzenia w  polskiej tradycji jest Wigilia a jednym z symboli - choinka . Ozdabianie jej światełkami symbolizuje Chrystusa -"światłość świata". A pod choinką - szopka .

Zgodnie z staropolskim obyczajem po zachodzie słońca , gdy błyśnie pierwsza gwiazdka spożywa się postną wieczerzę złożoną z kilkunastu tradycyjnych potraw . Spożywa się ją na śnieżnobiałym obrusie , pod który włożone ma być sianko na pamiątkę ubóstwa groty betlejemskiej i Marii , która na sianie w żłobie ułożyła nowonarodzonego Chrystusa .

Uczta ma charakter religijny i bardzo uroczysty . Świadczy o tym stary zwyczaj czytania fragmentu Ewangelii św. Łukasza o narodzeniu Chrystusa i wspólna modlitwa rodziny . Najważniejszym momentem wieczerzy wigilijnej jest łamanie się opłatkiem zaraz po modlitwie .

Jest w moim kraju zwyczaj , że w dzień wigilijny

Przy wzejściu pierwszej gwiazdy wieczornej na niebie

Ludzie gniazda wspólnego łamią chleb biblijny

Najtkliwsze przekazując uczucia w tym chlebie .../Cyprian Kamil Norwid /.

Dzielenie sie opłatkiem oznacza wzajemne poświęcenie się jednych dla drugich i uczy , że nawet ostatni kawałek chleba należy podzielić z bliźnimi , zbliża oddalonych , łączy umarłych z żywymi , jedna skłóconych . Wolne miejsce przy stole przeznaczone jest dla przygodnego gościa ...

"Ktokolwiek zajdzie w dom polski w święty , wigilijny wieczór zajmie to miejsce i będzie przyjęty jak brat ".../ Zofia Kossak/.

Ceremoniom wieczerzy wigilijnej przewodniczy ojciec rodziny . On też prowadzi modlitwę ./ Fragment Ewangelii wybierać i czytać może najstarsza wnuczka lub wnuk /.

niedziela, 03 marca 2013

"Wielkanoc jest pamiątką męki i zmartwychwstania Chrystusa.

Na całość świąt składaja się: Niedziela Palmowa - rozpoczynająca uroczystości Wielkiego Tygodnia, Triduum Paschalne obejmujące Wielki Czwartek, Wielki Piątek i Wielką Sobotę oraz Niedziela Zmartwychwstania.  Wielkanoc  poprzedza Wielki Post  trwający 40 dni  , rozpoczynający się Środą Popielcową". 

Święta Wielkanocne symbolizuje baranek uosabia on zwycięstwo Chrystusa, który jak ofiarny baranek oddał swoje życie za ludzi , by następnie zmartwychwstać i odnieść zwycięstwo nad grzechem, złem i śmiercią .

 Symbolem Świąt Wielkanocnych są również jajka .

Jajkami obdarowano się w najstarsze i największe święto chrześcijańskie nazywane kiedyś Paschą . Pierwsze wzmianki na temat tych świąt i obchodów Wielkanocy pochodzą z przełomu II i III wieku . Wielkanoc , święta obchodzone na cześć zmartwychwstania Chrystusa , jest również symbolem odrodzonego życia , wielkiej nadziei oraz obietnicy NIEŚMIERTELNOŚCI .

JAJKA FEBERGE - obrazy

Twórcą najpiękniejszych i najdroższych jajek świata był złotnik cara Rosji Mikołaja II Francuz   Carl Faberge . Wykonywał on jajka z emalii , złota , srebra , rubinów , szafirów , pereł i innych szlachetnych kamieni . Najsłynniejsze jajka oprócz swej niezwykłej urody , zachwycały ukrytymi w środku niespodziankami . Do najznakomitszych należały ; minikopia pałacu carskiego , złota kareta koronacyjna i portrety rodziny królewskiej w ozdobnych ramkach . Pisanki malował dla Ludwika XV Francois Boucher , jednak największym konkurentem Faberge został Louis Cartier .

fot. z intern.

niedziela, 10 lutego 2013

Albert Einstein - laureat Nagrody Nobla w dziedzinie  fizyki  w 1921 r. - tak opisał nowy wynalazek , jakim było radio:

- "Telegraf jest rodzajem bardzo długiego kota . W Nowym Jorku naciskacie jego ogon a jego głowa miauczy w Los Angeles . Radio działa na tej samej zasadzie . Tylko nie ma kota !"

Guglielmo Marconi - laureat Nagrody Nobla w dziedzinie fizyki w 1909 roku - wynalazca  radia .

poniedziałek, 04 lutego 2013

- "Wiem , że nic nie wiem" - powiedział Sokrates (469-399 p. n. e.) , chociaż opanował prawie całą dostępną mu wiedzę  .

Pewien młody człowiek dodał :

- Ale wiem , że chcę wiedzieć , dlatego poszukuję" . (Mateusz ).

- "Aby nie powiedziano o mnie :

- Nie wie , że nie wie" - dodał jego starszy brat . (Marcin ) .

 

W 1 os. l.poj. czasowników piszemy  zazwyczaj -ę .

np. stoję , piszę , rysuję ,


Oprócz poniższych wyjątków :

Błędnie pisac nie śmiem , bo już wiem , umiem , rozumiem .poniedziałek, 28 stycznia 2013

TEST Z INTERKLASY

"Interkl@sa - POLSKI PORTAL EDUKACYJNY "

Jakie zwierzęta ukryły się w podanych związkach frazeologicznych?

 1. mieć ... w nosie
  osy
  muchy
  komary
 2. jedna ... nie czyni wiosny
  jaskółka
  sójka
  sroka
 3. zachowywać się jak ... w składzie porcelany
  puma
  słoń
  nosorożec
 4. być powolnym jak ...
  mucha
  hipopotam
  żółw
 5. drzeć z kimś ...
  prześcieradła
  koty
  psy
 6. wyrządzić komuś ... przysługę
  niedźwiedzią
  końską
  krowią
 7. patrzeć jak ... w gnat
  wrona
  sroka
  zając
 8. mieć ... w kieszeni
  myszkę
  jaszczurkę
  węża
 9. spłakać się jak ...
  koza
  bóbr
  baran
 10. zapuszczać ...
  łabędzia
  żurawia
  czaplę
 11. pisać jak ... pazurem
  kogut
  lew
  kura
 12. być ślepym jak ...
  kret
  sowa
  nietoperz
 13. wylewać ... łzy
  gorzkie,
  mokre,
  krokodyle.
 14. być jak ... ogrodnika
  pomocnik
  pies
  dąb
 15. rządzić się jak szara ...
  myszka
  gęś
  kotka

Wydrukuj . Rozwiąż  test . Sprawdź w "Interklasie".

A teraz KRZYŻÓWKA FRAZEOLOGICZNA .

środa, 22 sierpnia 2012

DOBRY ZWYCZAJ - KSIĄŻKI  WYPOŻYCZAJ !

Książki ze swojej domowej biblioteczki wypożyczyc możesz koledze - wzamian on pożyczy Tobie .

Istnieją też biblioteki , z których należy wypożyczac  książki , nie niszczyc ich by innym też mogły służyc . I naturalnie oddawac je po przeczytaniu , by pożyczyc inne .

 piątek, 06 stycznia 2012

 

Święta Bożego Narodzenia to czas składania życzeń , rodzinny czas , radosny i miły . To te chwile gdy dorośniemy , pamiętamy najlepiej . Życzliwość dziadka i babci , ich spokój i miłość , zapracowanych , uśmiechniętych rodziców , ciepły blask choinki , wigiliną wieczerzę z dzieleniem się opłatkiem i życzeniami , pasterkę - to najmilsze wspomnienia . To wzór świąt Bożego Narodzenia dla nas , kiedy urządzać je będziemy już we własnym domu . Bo dzieci szybko stają się dorosłymi a młodzi rodzice - dziadkami .
Punktem kulminacyjnym obchodów Swiąt Bożego Narodzenia w polskiej tradycji jest Wigilia a jednym z symboli - choinka . Ozdabianie jej światełkami symbolizuje Chrystusa -"światłość świata". A pod choinką - szopka .

Zgodnie z staropolskim obyczajem po zachodzie słońca , gdy błyśnie pierwsza gwiazdka spożywa się postną wieczerzę złożoną z kilkunastu tradycyjnych potraw . Spożywa się ją na śnieżnobiałym obrusie , pod który włożone ma być sianko na pamiątkę ubóstwa groty betlejemskiej i Marii , która na sianie w żłobie ułożyła nowonarodzonego Chrystusa .

Uczta ma charakter religijny i bardzo uroczysty . Świadczy o tym stary zwyczaj czytania fragmentu Ewangelii św. Łukasza o narodzeniu Chrystusa i wspólna modlitwa rodziny . Najważniejszym momentem wieczerzy wigilijnej jest łamanie się opłatkiem zaraz po modlitwie . Dzielenie sie opłatkiem oznacza wzajemne poświęcenie się jednych dla drugich i uczy , że nawet ostatni kawałek chleba należy podzielić z bliźnimi , zbliża oddalonych , łączy umarłych z żywymi , jedna skłóconych . Wolne miejsce przy stole przeznaczone jest dla przygodnego gościa ...

"Ktokolwiek zajdzie w dom polski w święty , wigilijny wieczór zajmie to miejsce i będzie przyjęty jak brat ".../ Zofia Kossak/.

Ceremoniom wieczerzy wigilijnej przewodniczy ojciec rodziny . On też prowadzi modlitwę ./ Fragment Ewangelii wybierać i czytać może najstarsza wnuczka lub wnuk /. 

A po wieczerzy śpiewamy kolędy .

 

 

czwartek, 24 lutego 2011

Konkurs fotograficzny ICVolunteers „Woda i las, obywatelstwo i wolontariat” - to motywy przewodnie trzeciej edycji konkursu fotograficznego, organizowanego przez ICVolunteers. Uczestnicy mogą zgłaszać swoje zdjęcia ukazujące pomysły na to, jak społeczeństwo obywatelskie może przyczyniać się do budowy poczucia wspólnoty poprzez rozmaite inicjatywy wolontaryjne oraz szerzenie wiedzy na temat ochrony środowiska. Najlepsze prace zostaną pokazane podczas Międzynarodowej Wystawy Fotograficznej w Genewie.

Termin składania prac :28 luty 2011. Więcej na Interkl@sie .

piątek, 11 lutego 2011

- Babciu , nie mogę zapamiętać jak pytamy się o przymiotniki i te inne !

- Mam na to stary , wypróbowany sposób . Wiersz ten pamiętają moje dawne uczennice , które obecnie są nauczycielkami . Nawet niedawno jedna z nich prosiła mnie przez telefon abym podała jej strofę o liczebniku , bo wyleciała jej z głowy . Ja go pamiętam , bo przez wiele lat pomagał moim uczniom w zapamiętaniu podstaw polskiej gramatyki . Autorem wiersza jest pan Witold Gawdzik , Pan Przecinek . MUSISZ Z PAMIĘCI ZNAĆ GO NA WYRYWKI ! Oto obiecany wierszyk ,  moja wnusiu :

RYMOWANE CZĘŚCI MOWY

SAME WEJDĄ CI DO GŁOWY !

 

Kto ? co ? - o rzeczownik pytaj :

uczeń , Stach , gramofon , płyta .

 

Jaki ? Który ? - żółty , słodki .                         

Czyj ? - państwowy - to przymiotnik .

 

Ja , ty, jakiś , nigdzie , wielu                             

- to zaimki przyjacielu !

 

Liczebniku - właź w nasz wierszyk !

Ile ? -jeden . Który (z kolei ) ? - pierwszy .

 

Co ktoś robi ? Co się dzieje ?                      

Czasowniki : śpiewa , dnieje .

 

NIEODMIENNE CZĘŚCI MOWY :

 

Jak ? Gdzie ? Kiedy ? - To przysłówek :

ładnie , blisko , dziś - dość słówek .

 

Znajdź przyimki przy imionach :

z Jankiem , w Stachu , do Szymona .

 

Spójnik spaja doskonale

słowa, zdania : i , lecz , ale .

 

Wykrzykniku , jeśli wola ,

wykrzyczże się : hej ! hop ! hola !

 

Wreszcie partykuły te :

li , czy , no , że , niech , by , nie .

 

sobota, 09 października 2010

Kościółek w Kamesznicy wybudowany przez właścicieli Kamesznicy ; Teresę i Marcelego POTOCKICH .

Grota koło kościółka .

Po prawej stronie - park .

Alejka w parku .

Stare drzewa w parku .

Malownicze schody w jesiennej szacie .

/A to mój najczęstszy środek lokomocji ./

Stary dworek z uroczą drewnianą wieżyczką z zegarem .

Dworek od frontu i

od tyłu :

Ławeczka obok źródełka , w którego cudowną moc okoliczna ludność wierzyła jeszcze pięćdziesiąt lat temu . I niestety zaniedbane źródełko , którego woda według legendy miała uzdrowić wzrok właściciela Kamesznicy - hrabię Marcelego Potockiego a także mieszkańców Kamesznicy i okolicznych wiosek , którzy licznie odwiedzali kościółek z pięknym obrazem Matki Boskiej . Podczas odpustów liczne procesje ludzi przybywały nie tylko z modlitwami ale i z buteleczkami na cudowną wodę . Sławne ongiś źródełko :

piątek, 03 września 2010
czwartek, 02 września 2010

Do słodzenia już w starożytności używano miodu . Egipskie malowidła w grobowcach ukazują wybieranie miodu i wosku pszczelego z uli , zbudowanych przez człowieka .

Pszczoła ,czerw,rój ,

Miejskie pszczoły jadają lepiej od wiejskich krewniaków - przeczytaj w Interkl@sie .

Źródło : "Szkolna encyklopedia przyrody" SAMP Edukacja i Informacja W-wa 2004 .

czwartek, 03 czerwca 2010

„Bo zwykle książki są jak meteory. Każda z nich ma jedną chwilę, moment taki, kiedy z krzykiem wzlatuje jak feniks, płonąc wszystkimi stronicami. Dla tej jednej chwili, dla tego jednego momentu kochamy  je potem, choć już wówczas są tylko popiołem. I z gorzką rezygnacją wędrujemy niekiedy przez te wystygłe stronice, przesuwając z drewnianym klekotem jak różaniec, martwe ich formułki.” (Bruno Schultz „Księga”)

Jeśli lubisz czytać , to proszę :

"ŻÓŁWIK FRANIO "

Kazdemu może wpaść do głowy niezbyt mądry pomysł ...

Nasz żółwik wymyślił , że bez skorupy na plecach będzie mu się żyło znacznie lepiej .

-Chyba żartujesz?! - zdziwił się motylek . - Przecież wszystkie żółwie dźwigają skorupy .

- A ja nie mam zamiaru !

Wyszedł ze skorupy , przeciągnął się i oznajmił , że tak jest dużo wygodniej .

- Mogę teraz biegać , skakać - wołalz radością .

- I nikt już teraz nie powie , że zółwie to najpowolniejsze zwierzęta na świecie .

GRZEGORZ KASDEPKE -autor , pisze w języku polskim .

C.d.n./ciąg dalszy nastąpi /.

Zakładki:
DIALOGI K@ZI Z WNUCZKAMI :
1. O AUTORZE .
BABCI OPOWIASTKI
BAJKI
DLA RODZICÓW , BABĆ I DZIADKÓW
FRAGMENTY PROZY
GALERIA K@ZI
GDZIEŚ W POLSCE
GORĄCO POLECAM:
MOJE FILMIKI
OBRAZY I RZEŹBY
TEKSTY EDUKACYJNE
WIERSZE
Wykorzystywanie tekstów i zdjęć dostępnych na blogu możliwe jest tylko za pisemną zgodą autora (Dz.U. z 1994 r. Nr 24, poz. 83)
Ż INNE MOJE BLOGI DLA DZIECI :